Univerzitet u Novom Sadu Univerzitet u Novom Sadu




Tempus CARDS SCM-C009B04:

Implementacija ESPB-a na univerzitetima u Srbiji

 

SCM projekat C009B04 “Implementacija ESPB-a na univerzitetima u Srbiji” prijavljen je u oktobarskom roku 2004. godine (15. oktobar), a odobren je u aprilu 2005. godine.

Osnovni cilj ovog jednogodišnjeg projekta jeste da se inicira sveobuhvatno uvođenje jednog od osnovnih principa Bolonjskog procesa, Evropskog sistema prenosa bodova/kredita (ECTS) na univerzitetima u Srbiji, a da bi se on ostvario, potrebno je najpre realizovati pojedinačne ciljeve koji su u fazama predočeni u okviru ovog projekta:

-

formiranje mreže i tima ECTS koordinatora na univerzitetima u Srbiji koji su uključeni u projekat koji podržava Ministarstvo prosvete i sporta Republike Srbije,

-

obuka ECTS koordinatora,

-

analiza trenutnog stanja studijskih programa koji se zasnivaju na primeni ECTS bodova, kao i iskustva stečena primenom istog u lokalnom okruženju,

-

prepoznavanje izazova i prilika koje mehanizam ECTS bodova nudi u okviru sistema visokog obrazovanja u Srbiji,

-

razvoj ECTS promotivne strategije i strategije uvođenja ECTS bodova na univerzitete u Srbiji,

-

razmena iskustava “know-how” u oblasti uvođenja ECTS bodova,

-

promovisanje ECTS principa širem krugu publike uključivanjem i informisanjem zainteresovanih strana (profesori, studenti i administrativno osoblje) o značaju, neophodnosti i korisnosti uvođenja ECTS bodova,

 

iniciranje dugoročnih aktivnosti koje bi omogućile pružanje pomoći i savetovanje u konkretnim slučajevima u vezi sa primenom ECTS bodova na studijskim programima.

Gore navedeni ciljevi će znatno doprineti jačanju i revitalizaciji nacionalne strategije za realizaciju Bolonjskog procesa, a time i obezbediti mesto Srbiji u okviru Evropskog prostora visokog obrazovanja. Upravo u ovom procesu posebno značajnu ulogu igra primena ECTS bodova, mehanizma koji će u velikoj meri doprineti revidiranju i usaglašavanju nastavnih programa sa evropskim trendovima, kao i prepoznavanju njihovih suštinskih elemenata, zatim povećanju mobilnosti studenata i prepoznatljivosti i uporedivosti opterećenja studenata i njihovih stečenih znanja na univerzitetima u zemljama Evrope.

Primena evropskog sistema prenosa bodova je u Srbiji tek zaživela na pojedinim univerzitetima, tj. na pojedinim departmanima univerziteta, što predstavlja pozitivni pomak ka integraciji Srbije u Evropski prostor visokog obrazovanja. Stoga je bilo neophodno uraditi detaljnu analizu o tome šta je do sada urađeno na polju primene ECTS bodova u visokom obrazovanju na univerzitetima u Srbiji, kako bi dobili aktuelni pregled stanja i, u zavisnosti od toga, izgradili strategiju za promovisanje ECTS bodova među nastavnim i nenastavnim osobljem i studentima, kao i za njegovo uvođenje na svim departmanima i fakultetima.


 
 

Detaljnije...

 

»

Članovi tima projekta

»

Članovi konzorcijuma

»

Planirane aktivnosti

»

Realizovane aktivnosti i postignuti rezultati

 

 


Webdesign: ARMUNS